Jak dbać o piękny zapach w domu?

Piękny zapach w domu

Istnieje wiele czynników, które są odpowiedzialne za brzydkie zapachy w domu – obecność zwierząt, kurz, dym papierosowy, pleśnie, gotowanie. Jakich zasad przestrzegać, aby w domu zawsze pachniało przyjemnie i świeżo?

Regularne odkurzanie

Częste odkurzanie ma ogromne znaczenie w kwestii utrzymania porządku i świeżości w mieszkaniu czy domu. Zwłaszcza, jeśli w domu posiadamy dywany i tapicerowane meble, a także zasłony. Wszystkie te elementy wyposażenia wnętrz są „zbieraczami kurzu”, więc ich regularne czyszczenie jest bardzo ważne!

Jeśli posiadamy zwierzęta, pamiętajmy, że trzeba też regularnie zbierać ich sierść – można w tym celu wykorzystać specjalne akcesoria do utrzymywania czystości. Odkurzamy nie tylko dywany, ale i tapicerowane siedziska kanap, sof, wersalek, narożników, foteli, a także…grube zasłony. Oczywiście najlepiej byłoby je wyprać, ale nie będziemy przecież prać zasłon co tydzień, prawda? W takim wypadku regularne odkurzanie powinno załatwić sprawę.

Mycie

Samo odkurzanie to niestety za mało. Zbieraczami kurzu, brudu, a także i tłuszczu są meble. Tyczy się to zarówno mebli w sypialni, salonie, jak i kuchni czy łazience. Wszystkie meble w domu powinny być regularnie czyszczone i zabezpieczane przed zbyt szybkim zabrudzeniem.  Do pielęgnacji mebli należy stosować dedykowane środki – pozwoli to nie tylko na dokładniejsze wyczyszczenie mebla, ale i na bardziej skuteczne zabezpieczenie go przed kurzem i osadami z tłuszczu.

Czyszcząc meble nie zapominajmy też o oświetleniu – lampy zawieszone przy suficie również są siedliskiem kurzu  – trzeba je regularnie odkurzać i czyścić – także żarówki.

Wietrzenie pomieszczeń

Doraźnym sposobem na zachowanie świeżości i przyjemnego zapachu w mieszkaniu czy domu jest wietrzenie. Warto codziennie wietrzyć mieszkanie przynajmniej przez 15 minut. Ma to znaczenie nie tylko estetyczne, higieniczne, ale i zdrowotne. Regularne wietrzenie przysłuży się oczyszczeniu powietrza z bakterii, wirusów, mikrobów, które mogłyby nam zafundować zdrowotne nieprzyjemności.

Czystość w kuchni

Pomieszczeniem, które ma największy chyba wpływ na zapach domu jest kuchnia. Gotujemy w niej, trzymamy pokarmy i składniki, które mają bardzo różne zapachy, często przenikające się. Gotowanie i smażenie zapewniają największe „doznania” zapachowe w domu (nie zawsze przyjemne). Dodatkowo osiadający na meblach tłuszcz, który w nie przenika, może swoim zapachem przesiąknąć nawet całe mieszkanie. Pamiętajmy zatem o zachowaniu porządku w kuchni. W czasie smażenia lub po nim, wietrzmy pomieszczenie – tak samo z gotowaniem. Regularnie czyśćmy i konserwujmy meble kuchenne. Opróżniajmy kosz na śmieci zanim zaczniemy go „czuć”. Warto także zainwestować w specjalne saszetki zapachowe do koszy na śmieci, które zneutralizują brzydkie zapachy z kubła na odpady.

Masz w domu zmywarkę? Pewnie nie raz zdarzyło się, że brzydko z niej pachniało? To efekt zbierających się w koszu i pod uszczelkami resztek jedzenia, tłuszczu i osadów. Zmywarkę też trzeba regularnie czyścić. Możesz do tego stosować dedykowane środki.  Jeśli zmywarka nie jest w użyciu, wietrz ją – zostawiaj drzwi uchylone. W czyszczeniu zmywarki od środka mogą przydać się nawilżane chusteczki, na przykład o zapachu lawendy – tobie łatwiej będzie się czyścić nieprzyjemnie pachnącą zmywarkę, a i sam zapach lawendy utrzyma się przynajmniej do kolejnego zmywania.

Coś popsuło się w lodówce? A może intensywnie pachnące jedzenie powędrowało tam bez odpowiedniej ochrony przed udzielaniem się zapachu całej reszcie? Wstaw do lodówki pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów lub nasyp na talerzyk mielonej kawy, która oprócz tego, że wchłonie nieprzyjemny zapach, nada wnętrzu twojej lodówki przyjemnego kawowego aromatu.

Neutralizator zapachów – pomoc w nagłych wypadkach

Trudne sytuacje w kuchni zdarzają się każdej, nawet perfekcyjnej, Pani domu. Co w sytuacji gdy coś nam się przypali lub po domu tuż przed wizytą gości rozchodzi się nieprzyjemny zapach podgrzewanego kalafiora, kapusty czy ryby? Jest na to rada! Neutralizatory zapachów w formie aerozolu z wygodnym aplikatorem od Pachnącej Szafy pozwalają usunąć brzydkie zapachy. To doskonałe rozwiązanie w nagłych sytuacjach – dzięki neutralizatorowi zapachu możemy liczyć na natychmiastowe odświeżenie powietrza!

Pachnąca łazienka

Łazienka przez wielu – zwłaszcza, gdy jesteśmy w odwiedzinach – uważana jest za wizytówkę całego mieszkania. Czystość i przyjemna atmosfera panująca w łazience czy toalecie to gwarancja dobrego samopoczucia, tak mieszkańców domu, jak i ich gości.  Co w łazience może pójść „nie tak”? Całkiem sporo.

Łazienka to miejsce gromadzenia się wilgoci – w domkach jednorodzinnych w łazienkach zwykle są okna, sprawa jest więc łatwiejsza, bo nie trudno o dobrą cyrkulację powietrza i możliwość wywietrzenia wnętrza. Gorzej z mieszkaniami w bloku – w takich gospodarstwach domowych okno w toalecie to rzadkość.  Jeśli w Twojej łazience nie ma okna, staraj się raz na jakiś czas zorganizować porządny „przeciąg”. Dodatkowo, po kąpieli, jeśli zauważysz gołym okiem, że w łazience nagromadziła się wilgoć, a w powietrzu unosi się para wodna, zostaw drzwi uchylone na przynajmniej kilka godzin, aby w pomieszczeniu się wywietrzyło.

Pamiętaj o regularnym sprzątaniu i profilaktycznym udrażnianiu rur i odpływów. Więcej o sposobach na czystą łazienkę przeczytasz w naszym artykule na blogu.

Stosuj odświeżacze powietrza

Znakomitym uzupełnieniem zachowania porządku w całym domu będzie stosowanie dedykowanych odświeżaczy powietrza. Oferta odświeżaczy powietrza jest dzisiaj bardzo szeroka. Pozwala łączyć pożyteczne z pięknym – odświeżacze poza tym, że pięknie pachną, w dużej mierze pełnią także funkcję dekoracyjną.

Użytkownicy mogą wybierać spośród różnych form i nut zapachowych odświeżaczy: