Jak dbać o buty do biegania?

Buty do biegania

 

Bieganie staje się w Polsce coraz popularniejsze. Biegamy już nie tylko solo, ale i całymi rodzinami! Powstają inicjatywy, organizowane są biegi zbiorowe, w tym również charytatywne, które pozwalają łączyć sport i pasję z czynieniem dobra. W związku z tym coraz więcej inwestujemy w akcesoria niezbędne do biegania: odpowiednia odzież, zegarki do biegania, opaski na głowę i to, co w zasadzie najważniejsze, czyli buty do biegania.

Odpowiednie buty do biegania kluczem do sukcesu

Dobór odpowiedniego obuwia do biegania to coś więcej niż pójście za krzykiem mody. To również wygoda biegającego i jego komfort w czasie aktywności fizycznej, ale także – o czym często zapominamy – bezpieczeństwo. Nie wszystkie buty nadają się do długotrwałego biegania. Fizjoterapeuci zgodnie przyznają, że jeśli ktoś myśli o regularnym bieganiu na dłuższych dystansach niż do autobusu pod domem, powinien zainwestować w profesjonalne buty do biegania, które będą dopasowane do jego stopy, do  terenu po którym planuje biegać oraz do ewentualnych dodatkowych obciążeń i ograniczeń biegającego.

Dobrej jakości buty do biegania to często spory wydatek – fakt faktem, takie buty kupujemy zwykle raz na dłuższy czas (choć powinniśmy mieć osobne buty na sezon wiosna-lato i osobne na jesień-zima, ze względu na warunki atmosferyczne i zmienną nawierzchnię) i jest to swego rodzaju inwestycja.

Buty do biegania – konserwacja, czyszczenie i higiena

Jak dbać o buty do biegania? Te tańsze i te z górnej półki? Już samo utrzymanie w czystości takich butów jest nie lada wyzwaniem – zazwyczaj producenci obuwia sportowego przekazują kupującemu dokładne instrukcje dotyczące prania i konserwowania butów do biegania – dzięki temu właściciel takich butów wie w jaki sposób je wyprać, jakiej temperatury nie przekraczać, jakich środków użyć.

Prędzej czy później nadejdzie jednak taki dzień, że buty do biegania nie będą już pierwszej świeżości – mogą wówczas wydzielać nieprzyjemny zapach. Jak do tego nie dopuścić? Jak sobie z tym radzić?

  1. Dbaj o buty od samego początku

Już po zakupie obuwia należy pomyśleć o tym, jak będziemy o nie dbać. Czyść buty delikatną szmatką lub ręcznikiem papierowym po każdym bieganiu, a nie dopiero wtedy, gdy na bucie zbierze się gruba zaschnięta warstwa błota.

  1. Konserwuj zgodnie z zaleceniem producenta

Nowoczesne buty do biegania wykonane są ze specjalnych tworzyw. W zależności od modelu buta są to oddychające tkaniny, materiały termoaktywne, nieprzemakalne etc. Każdy producent do zakupionego obuwia dołącza instrukcję zawierającą informacje, jak dane buty konserwować – niektóre potrzebują do tego tłuszczu, inne specjalnego preparatu, jeszcze inne temperatury. Postępuj zawsze zgodnie z zaleceniem producenta – jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, sprawdź u źródła – nie narażaj butów na uszkodzenia.

  1. Wietrz buty po użytkowaniu

Ta rada może wydawać się błaha, ale jest godna zapamiętania. Jeśli biegasz regularnie, po każdym bieganiu wystaw obuwie na 20 minut na wolne powietrze, np. na balkon. Oczywiście nie rób tego, gdy za oknem jest bardzo wietrznie – chyba, że masz sposób na zabezpieczenie obuwia, by nie odleciało.

  1. Dbaj o higienę stóp

Buty same z siebie nie zaczną śmierdzieć – zapewnia im to połączenie potu, brudu i bakterii. Jest to raczej nieunikinione, ale można to ograniczyć do minimum. Najważniejsza jest higiena – nigdy nie biegaj w butach boso – zawsze załóż skarpetę z oddychającego materiału.  Nie zakładaj butów na nieświeże stopy – buty szybko przesiąkną nieprzyjemnym zapachem. Korzystaj ze specjalnych kosmetyków i środków ochrony, które ograniczają potliwość i wydzielanie nieprzyjemnego zapachu: sztyfty, balsamy, zasypki, dezodoranty.

  1. Zainwestuj w saszetki zapachowe do butów

Jeśli chcesz, aby Twoje buty pachniały zawsze dobrze i przyjemnie, zainwestuj w saszetki zapachowe do butów marki Pachnąca Szafa. Dostępne są w 3 wariantach zapachowych: Juicy Fresh o fantastycznym owocowym zapachu, Cool Fresh o kwiatowym aromacie oraz Sport Fresh z kompozycją drzewno-owocową.

Saszetki zapachowe do butów to praktyczne i skuteczne rozwiązanie. To prosty i dyskretny sposób na zachowanie świeżości obuwia.