Piękny zapach w kuchni

Piękny zapach w kuchni

Dla wielu osób kuchnia to serce domu – miejsce, w którym przygotowuje się posiłki dla całej rodziny, miejsce spotkań, pogaduszek i ploteczek. Kuchnia to jedyne takie miejsce, w którym niemal każdy czuje się dobrze – nawet jeśli bywa ‘w gościach’, czuje się jak u siebie. Jednocześnie kuchnia jest również miejscem, w którym przenikają się setki różnych zapachów – tych pięknych, przyjemnych, smacznych, ale i tych niekoniecznie pożądanych. Na część z tych niechcianych i niepowołanych zapachów mamy wpływ – dowiedzmy się zatem co i w jaki sposób możemy kontrolować w kuchni, aby pachniało w niej przyjemnie.

Czystość to podstawa

Utrzymanie czystości i higiena na odpowiednim poziomie są zawsze podstawą, o której nigdy i pod żadnym pozorem nie możemy zapominać. Niestety, gotowanie stwarza wiele okazji do tego, by w kuchni nabrudzić, ale i nasmrodzić. Pamiętajmy o podstawowych zasadach, które uratują od smrodkowej zagłady każdą kuchnię:

  1. Przy smażeniu zawsze zamykajmy drzwi do kuchni i otwierajmy okna – jeśli nie mamy drzwi do kuchni, spróbujmy stworzyć przeciąg, aby powietrze nie stało w miejscu, a dobrze cyrkulowało.
  2. Jeśli przez przypadek nabrudzimy na blacie czy podłodze – sprzątnijmy w miarę możliwości od ręki.
  3. Przeglądajmy produkty leżące w kuchni ‘luzem’ – owoce, warzywa, napoje. Dbajmy o ich regularną selekcję. Najlepiej oczywiście zjadać na bieżąco, jednak jeśli mamy duży zapas, i z jakiegoś powodu warunki przechowywania nie są najlepsze, żywność może ulec zepsuciu, spleśnieć, zgnić, a w rezultacie doprowadzić do brzydkiego zapachu w kuchni i niebezpiecznych bakterii w powietrzu.
  4. Nie trzymajmy w kuchni rzeczy zbędnych, których miejsce jest w innych pomieszczeniach. Wszelkie tzw. łapacze kurzu powinny znaleźć się z dala od kuchni.
  5. Jeśli używacie ścierek wielokrotnego użycia, należy je prać i regularnie zmieniać, najlepiej codziennie. O wiele wygodniejszym rozwiązaniem są chusteczki jednorazowe – po wytarciu rozlanego soku czy wytarciu brudnego stołu, lądują od razu w koszu.
  6. Dbajmy o to, by kosz na odpady był regularnie czyszczony, a śmieci wynoszone.

Cuchnący problem – kosz na odpady

Kosz na odpady zwany, to często źródło nieprzyjemnych zapachów. Odpowiadają za to przede wszystkim organiczne resztki, które trafiają do śmietnika – resztki potraw, obierki, skorupki, etc. W procesie gnilnym, w którym udział biorą bakterie, zachodzą różne procesy, efektem których jest brzydki zapach.

Śmietnik należy opróżniać możliwie często, jednak ze względów ekonomicznych i ekologicznych, robimy to zwykle dopiero w momencie, gdy worek jest zapełniony (lub co gorsza – przepełniony).   Pamiętajmy o tym, by nigdy nie przekładać wynoszenia śmieci do kontenera, jeśli kosz na odpady jest pełen. Czy można jakoś zapobiegać brzydkiemu zapachowi w okolicy kosza na śmieci? Oczywiście! W ofercie Pachnącej Szafy znajdziesz na przykład pachnące saszetki, które dedykowane są właśnie do tego celu. Wystarczy, że zawiesisz je na kuble, a następnie włożysz do niego worek. Przyjemna woń saszetki zapachowej będzie neutralizować niemiły zapach z kosza na śmieci.

Nieświeża zmywarka

Jednym z częstych winowajców brzydkich zapachów w kuchni są też zmywarki. Oczywiście nie zmywarki same w sobie, a brak odpowiedniego czyszczenia tych urządzeń. Po 2-3 myciach warto oczyścić koszyczek zlokalizowany na dnie zmywarki – odkładają się w nim resztki potraw z naczyń, twarde tłuszcze etc. W mokrym środowisku szybko gniją i fermentują, przez co brzydko pachną. Niektórzy porównują ten zapach do stęchlizny, inni do zgnilizny. Tak czy owak – do przyjemnych nie należy. Można zainwestować również specjalną zawieszkę zapachową do zmywarki, która zapewni zmywarce ładny zapach na dłużej. Po zakończonym cyklu nie zamykajmy zmywarki od razu – wywietrzmy ją i pozwólmy naturalnie się osuszyć (chyba, że suszenie wynika już z programu).

Odświeżacze powietrza w kuchni?

Czemu nie! Lekkie i delikatne zapachy nadadzą się również do kuchni. Odświeżacz należy jednak postawić lub powiesić w miejscu dalekim od żywności, tak by w żadnym wypadku nie miał styczności z żywnością ani powierzchnią, na której będzie przygotowywane jedzenie.

Najlepiej w kuchni sprawdzają się neutralizatory zapachu w formie saszetek oraz w mgiełce – działają szybko, skutecznie i pozostawiają przyjemny zapach na długo. Są bezpieczne i można je z powodzeniem stosować w każdej kuchni. Przydadzą się również jednorazowe lawendowe chusteczki, które powinny być zawsze pod ręką. Dzięki nim usuniesz każde zabrudzenie w kilka sekund!

Jeśli chcesz cieszyć się piękną, zadbaną i pachnącą kuchnią – dbaj o nią! Trzymaj porządek, nie pozwalaj na gnicie i pleśnienie, sprzątaj nie tylko od święta, ale przede wszystkim na bieżąco – dzięki temu będzie Ci łatwiej utrzymać czystość. Kuchnia to serce domu – spraw, by wszyscy domownicy czuli się w niej dobrze, a reszta zrobi się sama!