Świece zapachowe to jeden z najprostszych, a zarazem bardzo ceniony sposób na odmianę klimatu wnętrza. Wystarczy jedna, prosta czynność – zapalenie świecy – aby móc cieszyć się piękną wonią w całym pomieszczeniu. Równocześnie zastosowanie świec zapachowych rozgrzewa umysł i serce.
Ze świecami sytuacja wygląda podobnie do zapachów perfum. To, że kompozycja podoba się wielu osobom, nie oznacza, iż będzie idealna dla nas. Ponadto wiele cech danego zapachu sprawia, że oddziałuje on na nasze emocje, dlatego poza indywidualnymi upodobaniami warto także się zastanowić, jaki efekt chcemy osiągnąć, zapalając świecę.
Aby zastanowić się, jaka świeca będzie najbardziej odpowiadała naszym oczekiwaniom, warto najpierw zapoznać się z podstawowymi grupami zapachów, ponieważ różne wonie będą należały do odmiennych grup. Pierwszym rodzajem są nuty kwiatowe. Wśród nich znajdziemy różnego rodzaju gatunki roślin, jak róża, lilia, gardenia, jaśmin, fiołek, konwalia czy piwonia. Zapachy kwiatów najczęściej kojarzą się z kobiecością, romantycznością oraz przywołują radosny nastrój.
Kolejna grupa to zapachy orientalne. Cechują się raczej ciężkim, intensywnym aromatem kojarzącym się z ciepłym, ogniem, słodyczą i przyprawami. Wśród nich wyróżniają się cynamon, wanilia, kawa, miód, gałka muszkatołowa, goździk, imbir, anyż, kminek, piżmo, wino, a nawet czekolada. To właśnie one bardzo często stanowią główne elementy jesienno-zimowych kompozycji.
Następną grupę stanowią nuty drzewne. Przywodzą na myśl zapachy lasu, kory, ziemi oraz konkretnych gatunków drzew. Przynoszą ze sobą ciepło, otulenie, miękkość, nieco senności, dlatego skutecznie pomagają się zrelaksować. W skład tej grupy wchodzą drzewo cedrowe, sandałowe, wierzba, paczula, palo santo, świerk, sosna i jodła. Je także można znaleźć wśród zimowych kompozycji.
Ostatnim rodzajem są świeże zapachy. Charakteryzują się odświeżającymi, lekkimi, żywymi nutami, które mają wprawiać w radosny nastrój, orzeźwiać oraz dodawać energii. Tego typu wonie niosą ze sobą morską bryzę, lato, słońce, wiatr i zielone łąki. Wśród nich znajdziesz trawę cytrynową, pomarańczę, limonkę, grejpfrut, szałwię, bergamotkę, werbenę czy eukaliptusa.
Na rynku istnieje ogrom zapachów, które na myśl przywodzą czas przedświątecznych przygotowań oraz samą gwiazdkę. Dlatego z jednej strony ciężko jest zdecydować się na jeden konkretny, natomiast z drugiej jeśli nie przepadamy za którąkolwiek z nut, nic straconego, ponieważ zimowe kompozycje składają się z wielu składników. Jednymi z najpopularniejszych zapachów są cytrusy. W końcu każdy wie, że mandarynki nigdy nie smakują tak dobrze, jak w święta. Inną nutą, która doskonale podkreśli gwiazdkowy klimat, to kompozycja cynamonu, goździków i przyprawy korzennej. To połączenie przywodzi na myśl pyszne, aromatyczne pierniczki stanowiące kwintesencję świątecznych przygotowań.
Typowo zimowe nuty, których można używać w ciągu wszystkich mroźnych miesięcy, to zapachy wszelkich iglastych gatunków drzew. Jodła, sosna, czy świerk z jednej strony przywodzą na myśl choinkę stojącą w reprezentacyjnym miejscu salonu, natomiast z drugiej niosą obrazy zimowego lasu przykrytego śnieżnym puchem. Inną nutą z tej grupy jest grzane wino, które kojarzy się z napojem pitym zaraz po spacerze, zejściu ze stoku lub szalonym kuligu.
Sylwester również zasługuje na uwagę. Aby podkreślić doniosłość wydarzenia, jakim jest przechodzenie ze starego roku w nowy, warto zapalić świecę o zapachu szampana. Alkoholowa nuta charakteryzuje się lekkością, świeżością oraz intensywnością, która na szczęście w żaden sposób nie wpływa na stan trzeźwości świętujących.
Zima to czas, kiedy mamy największą ochotę na widok palącej się śwecy i ciepłej woni unoszącej się w powietrzu. Wystarczy nieco się rozejrzeć i wybrać najlepszą kompozycję na daną okazję.