Aromaterapia – na co pomaga?

Na właściwości olejków eterycznych uwagę zwróciły już antyczne cywilizacje zamieszkujące Egipt, Indie czy Rzym. Mówi się, że sama Kleopatra stosowała olejki w celu uśmierzenia przeszkadzających w normalnym funkcjonowaniu bólów głowy. Od tamtego momentu leczenie zapachem zyskało wielu zwolenników i niezwykle się rozwinęło. Na czym polega i co daje aromaterapia?

Aromaterapia zalicza się do metod leczenia proponowanych przez medycynę alternatywną. Naukowcy dowiedli, że wyciągi z kwiatów czy nasion zawierają w sobie związki chemiczne, które podczas wdychania oddziałują na nasz układ limbiczny. Za jego sprawą odczuwać możemy przyjemność, euforię, ale również strach czy niepokój.

Drugą metodą wydobycia dobroczynnych właściwości olejków eterycznych jest ich aplikacja bezpośrednio na skórę. Takie zabiegi pielęgnacyjne mogą nie tylko poprawić stan Twojej skóry, ale również zredukować stres czy pomóc w walce z przeziębieniem.

 

Co daje aromaterapia?

 

Jeśli cierpisz na ból głowy, pomocny może być dla Ciebie olejek miętowy lub lawendowy. Połącz 2-3 krople z olejem bazowym i delikatnie wetrzyj w okolice skroni i czoła. Pamiętaj jednak, że aromaterapia najbardziej skuteczna jest w przypadku napięciowych bólów głowy, czyli takich, których przyczyną jest stres lub zmęczenie. Jednym z bodźców, który może powodować ból migrenowy jest silny zapach, dlatego wdychanie olejków w przypadku pojawienia się takich dolegliwości może okazać się niewskazane.

Aby zrelaksować się po ciężkim dniu, warto przyrządzić sobie odprężającą kąpiel.  Wystarczy wkroplić 10-15 kropli olejku tymiankowego, z drzewa herbacianego lub sandałowego do wody w wannie. Już po 10 minutach powinno być odczuwalne odprężenie.

Tradycyjna aromaterapia, którą mogliście już stosować podczas przeziębienia polega na dodaniu 5-7 kropli olejku do naczynia z gorącą wodą, nakrycia głowy ręcznikiem, nachyleniu się nad roztworem i wykonaniu inhalacji powstałą parą. Okażą się one pomocne w udrożnieniu dróg oddechowych. Jest to metoda niewskazana dla dzieci poniżej 6 roku życia!

Olejki eteryczne to również antidotum na bezsenność. W tym przypadku pomocny jest olejek lawendowy, różany albo melisowy. Jeżeli zależy Ci na zwiększeniu koncentracji i efektywniejszej pracy, sięgnij po olejek pomarańczowy lub z rozmarynu. 5-10 kropli olejku wlej do wody i taką mieszankę umieścić w kominku zapachowym. Zapal świeczkę i pozwól mieszance odparować. Przed tą czynnością warto wywietrzyć pomieszczenie, w którym pracujesz. Jeśli znajdujesz się w miejscu, w którym nie masz dostępu do takiego kominka, nie martw się, istnieje również rozwiązanie dla Ciebie. Tak jak w podwyższysz przypadkach, połącz olejek z olejem bazowym, następnie skrop kilkoma kroplami swoje ubranie lub jak w przypadku bólu głowy, wetrzyj mieszankę w skronie. W tym przypadku przypominamy, że olejek pomarańczowy ma właściwości fotouczulające, dlatego obchodź się z nim ostrożnie, jeśli planujesz ekspozycję na słońce.

 

Jaki olej bazowy wybrać?

W powyższych metodach często pojawia się kwestia łączenia olejków eterycznych z olejem bazowym. Pewnie zastanawiasz się, jaki olej będzie najlepszy. Najbardziej polecany do rozcieńczania jest olej kokosowy, migdałowy, jojoba, z pestek winogron czy z rokitnika.

 

Aromaterapia – o tym pamiętaj

Charakterystyczną cechą wszystkich olejków eterycznych jest ich drażniące działanie na skórę. Dlatego nigdy nie zapominaj o ich rozcieńczaniu. Aby uniknąć nieprzyjemnych podrażnień, zawsze rozcieńczaj swoje olejki i zwracaj uwagę na rekomendowane przez producenta ilości podane na etykietach.

Aby olejki nie straciły swoich leczniczych właściwości powinny być one odpowiednio przechowywane. Najlepiej sprawdzą się od tego wykonane z ciemnego szkła buteleczki.

 

Eksperymentuj!

 

Niewątpliwą zaletą aromaterapii jest jej szybkie działanie i możliwość wykonania wszędzie gdzie się w danym momencie znajdujesz. Wystarczy ulubiona mieszanka i nawet podczas  przerwy w pracy jesteś w stanie pomóc swojemu organizmowi się odprężyć i poprawić samopoczucie. Zachęcamy Cię do tworzenia coraz to nowych mieszanek i szukania najlepszego dla Ciebie olejku.

 

Brak produktów w koszyku.