Czym różni się świeca sojowa od parafinowej?

Czym różni się świeca sojowa od parafinowej?

Na rynku znajduje się cała masa wielorakich rodzajów świec. Dostępne są w wielu kolorach, kształtach, rozmiarach z różnymi – bawełnianymi czy drewnianymi – knotami. Ale jak wybrać najlepszą? Czy to, jaki rodzaj wosku spalamy, ma znaczenie? Tak, wosk ma znaczenie. Nie każda świeca, którą spalamy, możemy nazwać woskową.

 

W trosce o swoje zdrowie i samopoczucie powinniśmy stawiać na wysokiej jakości materiały, które nie są szkodliwe dla nas i dla środowiska.

Świeca sojowa a parafinowa

Mimo niewielkich różnic wizualnych świece wykonane z parafiny są o wiele gorsze zarówno dla zdrowia, jak i środowiska, w odróżnieniu od świec z wosku sojowego. Co więcej, mają wyższą temperaturę spalania, dlatego starczają na krócej niż te sojowe. Niska cena świec parafinowych sprawia, że są ona bardzo popularne, czy jednak warto?

Czy świece parafinowe są szkodliwe?

Parafina powstaje w wyniku destylacji ropy naftowej, to ta odkładająca się, bezbarwna i oleista ciecz. Ma niezwykłe zastosowanie w przemyśle kosmetycznym za sprawą swoich zmiękczających właściwości. Przy spalaniu staje się jednak toksyczna, gdyż wytwarza wiele związków chemicznych, które szczególnie przy długotrwałym wdychaniu mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Mowa tu o szkodliwych związkach chemicznych takich jak: silnie rakotwórczy benzen, negatywnie wpływający na układ oddechowy toluen czy formaldehydy, bardzo niebezpieczny szczególnie dla dzieci ftalan, a nawet ołów.

Świece parafinowe są szkodliwe dla organizmu, dlatego jeśli zdecydujesz się na ich zakup, to pamiętaj o regularnym wietrzeniu pomieszczenia. Jeśli tego nie zrobisz, to wszystkie te złe związki chemiczne zaczną się osadzać na ścianach Twojego pomieszczenia, a także w Twoich płucach. Nie zaleca się ich palić dłużej niż 4 h.

Świeca sojowa. Czy jest zdrowa?

Świece sojowe zalet mają bardzo wiele. Przede wszystkim powstają z biodegradowalnego wosku, który jest w 100% naturalny. Jest to niezwykle istotne w dzisiejszych czasach, kiedy mamy świadomość, że surowce nie są nieskończone, a każde nasze działanie ma wpływ na środowisko i przyszłość.

 

Wosk sojowy powstaje z ziaren soi, które zazwyczaj nie są genetycznie modyfikowane (GMO). Ma to bezpośrednie przełożenie na ekologiczność tego produktu.

Jest to rodzaj wosku coraz częściej wybierany ze względu na swoją neutralność środowiskową i zdrowotną. Będą znakomicie sprawdzały się także w przypadku osób chorych na astmę, a także alergików.

Idealny kompan olejków eterycznych

Oprócz tego doskonale łączy się z olejkami eterycznymi, które są równie przyjazne środowisku i nietoksyczne. Dzięki temu możesz otrzymać nieszkodliwą świecę w swoim ulubionym zapachu! Od teraz romantyczne wieczory przy świecach czy relaks z książką będą wiązały się z jeszcze większą przyjemnością. Dodatkowym atutem jest fakt, iż mają niższą temperaturę spalania od ich parafinowych odpowiedników. Skutkuje to tym, że będziemy mieli szansę cieszyć się ulubioną świecą jeszcze dłużej.

 

Świece sojowe dostępne są w różnych opakowaniach i wielkościach. Ze względu na naturalny charakter raczej nie stosuje się przy ich wytwarzaniu barwników. Mają one neutralny kolor, co sprawia, że będą doskonałym elementem ozdobnym każdego wnętrza. Zróżnicowane wielkości opakowań dają możliwość dopasowania czasu spalania świecy do naszych potrzeb.

Jaka świeca jest najlepsza?

Zarówno świece sojowe, jak i parafinowe mają swoje zalety. Największym plusem świec parafinowych jest zapewne ogromna dostępność i bardzo niska cena. Bezpośrednio wiąże się to z tanią produkcją tego materiału. Ten rodzaj świecy nabędziemy prawdopodobnie wszędzie, jednak trzeba się liczyć z jego negatywnymi konsekwencjami.

 

Jeśli jednak stawiasz na ekologię i zdrowie, warto zaopatrzyć się w nieco droższe świece sojowe. Gwarantuje to komfort użytkowania, a także nietoksyczność. Przez swój neutralny charakter można tworzyć przeróżne kompozycje zapachowe z pomocą olejków eterycznych.

 

Brak produktów w koszyku.