Jak dobrać odpowiedni knot do świecy?

Jak dobrać odpowiedni knot  do świecy?

 

Chyba każda osoba próbująca swoich sił w wyrobie własnych świec zastanawiała się nie raz, jak dobrać knot do świecy. To właśnie od knota zależy, czy świeca będzie paliła się równomiernie i długo. Istnieje kilka zasad, o których należy pamiętać podczas jego doboru. Wszystkie z nich umieściliśmy w poniższym artykule. Zapraszamy.

 

Jak dobrać knot do świecy? Z jakiego materiału knot wybrać?

 

Aby odpowiedzieć na pytanie, jaki knot do świecy sojowej czy parafinowej będzie najlepszy, trzeba na początku wskazać, jakie knoty mamy do wyboru. Elementy te różnią się między sobą przede wszystkim materiałem wykonania. Przez wiele lat najpopularniejsze były klasyczne knoty ze sztucznymi włóknami. Zostały one jednak wyparte przez knoty naturalne, gdyż podczas palenia wydobywał się z nich nieprzyjemny zapach topionego plastiku. Ponadto świece ze sztucznymi włóknami nie spalały się równomiernie. Obecnie dużą popularnością cieszą się knoty wykonane z bawełny, drewna i włókien konopi. Ich dużą zaletą jest fakt, iż nie wydzielają przykrego zapachu i toksyn. Są w pełni bezpieczne i ekologiczne.

 

Knoty drewniane świetnie się prezentują, a podczas ich spalania słychać klimatyczne trzaski, przypominające te wydobywające się z kominka. Świece zapachowe z drewnianymi knotami zapewniają wspaniały nastrój i pozwalają podziwiać tańczące płomienie ognia. Należy jednak pamiętać, że knoty wykonane z drewna należy podcinać przed każdym zapaleniem. Dzięki temu popiół nie zanieczyści wkładu. Nie wolno jednak ułamywać knota, gdyż jest to bardzo delikatny element, a jego nadmierne skrócenie może doprowadzić do nierównomiernego topienia się wosku.

 

Knoty bawełniane również mają wiele zalet. Ich dużym plusem jest fakt, iż w przeciwieństwie do knotów drewnianych nie łamią się i są mniej wymagające – nie trzeba ich przycinać. Jednak nie gwarantują tak niezwykłych efektów wizualnych, jak drewniane.

 

Knoty z włókien konopnych zyskały dużą popularność w ostatnich latach. Nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu i są w pełni naturalne. Często wybierane są przez miłośników ekologii. Ich dużą zaletą jest również fakt, iż wolno się spalają.

 

Knot do świecy – jaką powinien mieć grubość?

 

Osoby zastanawiające się, jak dobrać knot do świecy sojowej czy parafinowej powinny zastanowić się nie tylko nad materiałem wykonania tego elementu, ale również nad jego wymiarami. Knoty dostępne w sprzedaży posiadają oznaczenie grubości. Im wyższą liczbą jest oznaczony knot, tym większy płomień świecy można uzyskać.

 

Wybierając knot do dużej świecy, warto postawić na ten o większej grubości. Natomiast kupując knot do małej świecy, zaleca się wybranie tego oznaczonego mniejszą liczbą. Producenci świec twierdzą, iż stosunek grubości knota do wielkości świecy powinien wynosić 1/10.

 

Czy da się zrobić knot do świecy samodzielnie?

 

Osoby mające problem z dobraniem odpowiedniego, gotowego knota do świecy, powinny rozważyć samodzielne przygotowanie tego elementu. Jest ono proste i nie wymaga stosowania zaawansowanych narzędzi ani posiadania specjalistycznej wiedzy. Aby samemu zrobić knot do świecy, trzeba sięgnąć po bawełniany sznurek, kawałek drewna lub ostatnio bardzo popularny sznurek z włókien konopi. Ponadto należy przygotować wosk oraz pojemnik, w którym będzie można go roztopić. Po zaopatrzeniu się w niezbędne produkty wystarczy roztopić wosk w niedużym pojemniku, a następnie zamoczyć w nim materiał wybrany na knot. Gdy sznurek nasiąknie woskiem, należy wyciągnąć go z pojemnika, wyprostować i pozostawić do zastygnięcia.

 

Tak wykonany knot można bez przeszkód wykorzystać do stworzenia własnej świecy. Warto dodatkowo umieścić go w specjalnej blaszce, która sprawi, że utrzyma się on w pionie i nie zatopi się w wosku. Blaszki można kupić w internecie oraz sklepach i hurtowniach oferujących akcesoria do produkcji świec.

Brak produktów w koszyku.