Jak zrobić świecę sojową?

Jak zrobić świecę sojową?

Widząc rosnącą liczbę świec zapachowych dostępnych na rynku, zastanawiasz się, jak zrobić świecę sojową, kusząca niezwykłym aromatem? Takie rękodzieło z pewnością daje mnóstwo satysfakcji. Dzięki wachlarzowi zapachów olejków do świec dostępnych w naszym sklepie stworzysz taki egzemplarz, jaki sobie tylko wymarzysz. Zrobienie świecy sojowej, choć może wydawać się nie lada wyzwaniem, w rzeczywistości zajmuje niewiele czasu – trzeba tylko znać kilka prostych zasad. Uwaga i precyzja na pewno będą pomocne, ale jak wiadomo, trening czyni mistrza!

Co będzie Ci potrzebne do wykonania świecy sojowej?

  •  wosk sojowy,
  •  olejek/olejki zapachowe,
  •  drewniany/bawełniany knot,
  •  naczynie do stopienia wosku (najlepiej szklane),
  •  naczynie, w którym znajdować będzie się świeca,
  •  patyczek.

Ile potrzebujesz wosku sojowego?

Ilość wosku, która będzie Ci potrzebna, uzależniona jest od wielkości naczynia, w którym zamierzasz stworzyć świecę. Wosk powinien zajmować 77% objętości naczynia. Aby uzyskać potrzebną Ci ilość wosku w gramach, pomnóż razy 0,77 objętość pojemnika (w ml). Przykład:

  •  posiadasz słoiczek o pojemności 100 ml,
  •  100 x 0,77 = 77,
  •  potrzebujesz około 77 g wosku.

Ile potrzebujesz olejku zapachowego do świec?

Zawartość olejków zapachowych w świecy powinna stanowić 8 procent objętości naczynia. Aby uzyskać potrzebną ilość olejku do świec sojowych (w ml), pomnóż razy 0,08 objętość naczynia (w ml). Przykład:

  • posiadasz słoiczek o pojemności 100 ml,
  •  100 x 0,08 = 8,
  •  potrzebujesz około 8 ml olejku.

Naturalne świece zapachowe – jak zrobić je kro po kroku

 

KROK 1: ODMIERZ ODPOWIEDNIĄ ILOŚĆ WOSKU

Wzór na obliczenie odpowiedniej ilości wosku znajdziesz powyżej.

 

KROK 2: ROZPUŚĆ WOSK

Wosk w najprostszy sposób rozpuszcza się w kąpieli wodnej. Pamiętaj, że do takiej czynności najlepiej wybrać garnek, którego nie będzie Ci szkoda w przypadku np. przypalenia czy po prostu niepożądanego działania wosku, dlatego najlepiej zdecyduj się na stare lub rzadko używane naczynie. Do większego garnka wlej wrzącą wodę i umieść go na palniku, włóż do niego naczynie z woskiem. Podczas gotowania wody w większym rondlu, ten z woskiem stopniowo będzie się nagrzewał, a Ty, cały czas mieszając, rozpuszczaj wosk. Jeszcze prostszym sposobem jest umieszczenie wosku w odpowiednim naczyniu w kuchence mikrofalowej. Wymaga to jednak uważności i kontrolowania na bieżąco jego stanu. Zatem zacznij o podgrzania go w mikrofalówce przez dwie minuty, po czym sprawdź, jak się zachowuje, pomieszaj go i w razie potrzeby włóż do mikrofalówki ponownie.

 

KROK 3: DODAJ OLEJEK ZAPACHOWY

Po rozpuszczeniu wosku należy pozwolić mu trochę przestygnąć – w tym celu odstaw go w chłodne miejsce na około 10 minut. Ważne, aby stał się nieco mętny, ale pozostał płynny. Po przestygnięciu dodaj do niego wybrane olejki zapachowe, mieszając wszystko drewnianym patyczkiem. Ile olejku do świecy dodać? Skorzystaj ze wzoru opisanego wcześniej.

 

KROK 4: UMIEŚĆ KNOT

To krok wymagający precyzji! Aby ułatwić sobie zadanie, możesz zanurzyć w wosku końcówkę knota, a następnie przykleić go do dnia słoiczka – dzięki temu zabiegowi nie będziesz musiała martwić się o ewentualne przesunięcie go podczas przelewania wosku.

 

KROK 5: PRZELEJ WOSK Z OLEJKAMI DO NACZYNIA

Ostatni etap tworzenia własnej naturalnej świecy zapachowej to przelanie mieszaniny wosku i olejków do naczynia. Wosk powinien być mętny i stopniowo się ścinać. Ostrożnie przelewaj go, podtrzymując cały czas knot w odpowiednim miejscu (możesz to robić za pomocą klamerki przyczepionej do końcówki knota, aby uniknąć oparzenia). Przy utrzymaniu bawełnianego knota we właściwej pozycji przydatny może być patyczek położony w poprzek na wierzchu naczynia. Przyczep do niego knot za pomocą klamerki, wówczas nie będziesz musiał trzymać go aż do wystygnięcia wosku. Pamiętaj, aby nie przycinać knota szybciej niż po 24 godzinach, by nie zniekształcić powierzchni świecy.

 

Gratulacje! Twoja świeca jest gotowa!

Brak produktów w koszyku.